صفر تا صد متاورس و ویژگی های آن [آذر 1400]

متاورس افراد را قادر میسازد تا دیگران را به فضای مجازی دعوت کنند. از انواع صیفی جات میتوان به کدو، بادمجان، فلفل، کلم، ذرت، کرفس، باقلا، لوبیا سبز، گوجه فرنگی اشاره کرد که در فصل تابستان رشد میکنند، اما برخی از این صیفی جات در فصول سرد هم رشد کرده و برداشت میشوند که به آن ها صیفی جات زیر زمینی نیز گفته میشود مانند سیب زمینی، پیاز، هویج، چغندر و سیر. در سال 1846 وقتی آفت گیاه سیب زمینی تمام محصولات را از بین برد، بیش از هزاران نفر از قحطی و سوءتغذیه مردند. حال به تمام سیب زمینیها نمک، فلفل و آویشن بپاشید و با سس مورد علاقه خودتان آن را سرو کنید.

تفاوت صیفی جات با سبزیجات در این است که، صیفی جات میوهی گیاهانی است که از روش گلدهی پرورش داده میشود و این محصولات دارای دانه، ساقه، برگ، ریشه، جوانه و گل هستند که بیشتر میوه آن را مصرف میکنند ولی سبزیجات، دارای ریشه، ساقه و برگ هستند که بیشتر از برگ آن ها استفاده میشود. در این بین میوههای خارجی قیمتهای خیره کننده و بالایی دارند، موز در بازار تهران کیلویی ۳۵۵۰۰ تومان قیمت خورده است و هر چه به سمت شمال تهران نزدیکتر میشویم قیمتها بیشتر می شود و تا کیلویی ۵۰ هزار تومان هم می رسد؛ میوه موز بومی ایران نیست اما از سالهای گذشته ذائقه مردم به مرور به این محصول وارداتی عادت کرده و اکنون جزو ضرورت زندگیشان شده انگار، اگر نباشد چیزی کم است، میوه عزا و عروسی، عیادتها و میهمانیها شده است این میوه وارداتی.

به دلیل تنوع اقلیمی، توپوگرافیک و ارتفاعی ایران امروزی انواع متنوعی از میوهها در این کشور یافت میشوند، از خرماهای نیمه گرمسیری، گرفته تا میوههای روینده در مناطق معتدل و سردسیر؛ در ۱۵ محصول باغی در دنیا جزو ۱۰ تولیدکننده برتر هستیم و ۴ درصد از محصولات کشاورزی جهان را تولید میکنیم.

در تولید هندوانه، گیلاس، خربزه و انواع ملون، سیب، انجیر و خیار هم جایگاه سوم جهان را از آن خود کرده است. برخی از مردم معتقداند که وقتی اسپانیایی ها به کشور پرو آمدند، این گیاه را کشف کردند و آن را با خود به اسپانیا بردند که بعد در بین مردم اروپا شناخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید