قیمت جهانی طلا امروز 1400/12/06- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

در مجموع برخی از مهم ترین مشخصه های یک کالا که بتوان آن را به عنوان یک دارایی پایه مطلوب برای معاملات گواهی سپرده کالایی منظور کرد عبارتند از : استانداردپذیری کالا، قابلیت ماندگاری کالا برای یک دوره زمانی قابل قبول، وجود مازاد عرضه برای کالا و قابلیت تفکیک کالا به محموله های استاندارد. با توجه به ماهیت کالا و نیز امنیت بالای مورد نیاز برای نگهداری آن، به نظر می رسد بانکها پتانسیل بالایی برای انبارداری این کالا را داشته باشند و از این رو بانک طرف قرارداد بورس با احراز شرایط تعیین شده توسط بورس به عنوان انبار نگهداری سکه خواهد بود.

با این حال اثر تقویمی تنها عامل تاثیرگذار در بازار طلا نیست و سرمایهگذار هوشمند باید جمیع شرایط را در تحلیل خود لحاظ کند. اما رابطه حباب سکه و طلا با سرعت گردش پول، یک رابطه عِلّی نیست. اما وقتی با بالارفتن نااطمینانی، تقاضا برای طلا بالا میرود، برای توصیف شرایط به اقتصاد رفتاری نیاز خواهیم داشت. قیمت این نوع از جواهرات ارزان است، اما با گذر زمان لایه طلا از بین می رود. در حوزه محصولات کشاورزی راه اندازی ابزار جدید گواهی سپرده کالایی از سال 94 با اجرای سیاست حمایتی ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مقارن شد.

با راه اندازی این بازار گروه های مختلفی از افراد با انگیزه های متفاوت می توانند در بازار آن حضور داشته باشند. در سال ۱۳۶۵ و با بالاگرفتن آتش جنگ، وضعیت نامشخص پایان جنگ و آغاز جنگ شهرها، قیمت سکه از ۶۵۰۰ تومان به ۱۱ هزار تومان (۶۹% رشد) رسید. زمانی که سیاستهای سختگیرانه ترامپ هر سکه را از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به نزدیک ۴ میلیون تومان (۲۳۳% رشد) رساند. بنابراین سرمایه گذاران به دنبال یافتن محلی امن تر برای سرمایه شان می گردند و طلا بدون شک می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که سرمایه گذاران نگران از جنگ اوکراین و تحریم های جدید غرب علیه روسیه برای سرمایه گذاری امن به بازار طلا پناه برده اند، قیمت فلز زرد روز جمعه شاهد افزایش بود.

در آن زمان بازیافت طلاهای دستدوم تنها منبع عرضه طلا خواهد بود. میتوانیم بگوییم که دو دسته عوامل میتواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد. مانا بودن شرایط بانک های مرکزی کشور های صنعتی مانند آمریکا، ژاپن و بانک مرکزی سوییس می تواند نقش مهمی در ثبات بازار جهانی طلا داشته باشد. همین ده کشور مالک ۱۲٫۳۶ درصد از تمام طلای موجود در جهان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید